ID #1008

Jak zarejestrować domenę internetową?

Domena internetowa to niepowtarzalna nazwa identyfikująca Twoją firmę lub usługi w Internecie. To również adres, pod jakim będzie widoczna Twoja strona internetowa lub strona firmowa (np. www.moja-strona.pl).

Dzięki posiadanej domenie internetowej potencjalni klienci będą w stanie w prosty sposób dotrzeć do oferowanych przez Ciebie usług poprzez wpisanie w przeglądarce nazwy domeny (np. www.moja-strona.pl).

Dobrze dobrana nazwa domeny będzie wykorzystywana przez wiele lat stanowiąc swoistą wizytówkę firmy. Adres strony będzie także nieodłącznym elementem pojawiającym się na wizytówkach, folderach, bannerach itd.

 

Jakie mamy rodzaje domen?

  • polska - .pl - najczęściej rejestrowana -gdy oferujesz produkty, usługi polskim użytkownikom
  • europejska - .eu - idealna dla firm działających na rynku europejskim oraz abonentów z państw należacych do Uni Europejskiej
  • regionalne - bardzo dużo możliwości rozszerzeń typu: warmia.pl, bedzin.pl, konin.pl, kalisz.pl, podlasie.pl, pomorze.pl, ustka.pl, bytom.pl, cieszyn.pl, warszawa.pl, waw.pl, kolobrzeg.pl, mazury.pl, olkusz.pl, nysa.pl i wiele, wiele innych
  • funkcjonalne - .com.pl, .net.pl, .edu.pl, .biz.pl, .org.pl, .info.pl,
  • globalne - .com, .org, .biz, .info, .net
  • międzynarodowe - .cz, .de, .es, .be, .nl, .it, .ru, .co.uk, .us i wiele, wiele innych

 

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy dana domena jest dostępna, możesz to zrobić na naszej stronie. Kliknij i sprawdź, czy dana domena jest wolna?

Jeśli zdecydowałeś, jaką domenę chcesz posiadać, pora na rezerwację, a potem na rejestrację Twojej nowej domeny. Przeczytaj krótką instrukcję poniżej, jak to zrobić.

 

Jak zarejestrować domenę?


Najpierw sprawdź, czy domena jest wolna. Gdy pojawi się komunikat: "Rejestruj domenę", oznacza to, że domena jest jak najbardziej dostępna i możesz stać się jej właścicielem. Komunikat: "Transferuj domenę" oznacza, że domena ma już swojego właściciela i jedynie on może ją np. transferować do innego rejestratora.

 

Domena wybrana. Sprawdziłeś, że jest dostępna. W takim razie możesz ją zarejestrować. Nie ma na co czekać! Po kliknięciu "Rejestruj domenę" wypełnij formularz i wyślij zamówienie. W formularzu podaj dane abonenta, czyli właściciela domeny oraz co bardzo ważne adres e-mailowy, na który zostaną wysłane dalsze informacje.

 

Sprawdź swój e-mail. Zostały na niego automatycznie wysłane informacje dotyczące rezerwacji domeny, której dokonałeś oraz faktura pro forma. Dokonaj płatności na jej podstawie. Gdy tylko zaksięgujemy środki na naszym koncie, domena zostanie w pełni zarejestrowana.

 
i....

będziesz ją mógł dodać do posiadanego pakietu hostingowego (konta hostingowego). Nie wiesz, jak to zrobić? Skorzystaj z podpowiedzi poniżej: Jak dodać domenę do serwera

 

 

A jeśli nie posiadam jeszcze konta hostingowego?

 

Sama domena nie wystarcza do umieszczenia strony w Internecie. Zakup domeny daje jedynie prawo do wyłącznego posiadania określonej nazwy domenowej, którą należy co rok odnawiać (tzw. przedłużenie domeny). Aby umieścić stronę pod zakupioną domeną, należy jeszcze zakupić pakiet hostingowy.

Przeczytaj parę rad dotyczących zakupu hostingu Jak wybrać hosting lub skontaktuj sie z nami: biuro(małpka)hoste.pl.

Pomożemy dobrać odpowiedni pakiet hostingowy do Twoich wymagań.

 

W Hoste.pl do każdego zamówionego konta hostingowego, dodajemy rejestrację domeny na pierwszy rok GRATIS. 


Co jeszcze warto wiedzieć o domenach?

 

Własna domena internetowa oraz pakiet hostingowy daje możliwość tworzenia skrzynek poczty elektronicznej w tej domenie (np. biuro@moja-strona.pl, sprzedaz@moja-strona.pl itd.). Posiadając konto hostingowe w Hoste.pl,możesz założyć nieograniczoną liczbę skrzynek pocztowych we własnej domenie.

Domena internetowa może zawierać litery, cyfry lub znak '-', natomiast duże i małe litery nie są odróżniane. Oznacza to, że wpisanie www.moja-strona.pl równa się wpisaniu WWW.MOJA-STRONA.PL.

Posiadanie własnej domeny wiąże się z jej rejestracją oraz wnoszeniem opłat za kolejne lata korzystania tzw. odnawianie/przedłużania domeny.

 

Z bardziej zaawansowanej wiedzy...

 

Domena internetowa to także element adresu DNS wykorzystywanego do nazywania urządzeń w Internecie. Każda domena internetowa określa serwery DNS, na które kieruje (primary DNS i secondary DNS). Na tych serwerach DNS powinny znajdować się odpowiednie wpisy określające, gdzie domena będzie obsługiwana. Potocznie mówi się, że na DNS znajdują się rekordy konfiguracyjne (rekord A, MX, CNAME) określające dokładnie, gdzie będzie działać poczta (rekord MX), strona - www (rekord A).

Dzięki konfiguracji DNS można osiągnąć niestandardowe ustawienia np. istnieje możliwość takiej konfiguracji w DNS, aby poczta dla domeny była obsługiwana na innym serwerze niż strona www.

 


Tagi: jak zarejestrować domenę internetową, nowa domena, pierwsza domena, rejestracja domeny, własna strona www

Podobne wpisy:

Nie możesz komentować tego wpisu